Πέμπτη 23 Ιουνίου 2011

Ήττα, μισός υποβιβασμός και... ξύλο για Ρίβερ !

Δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό η Ρίβερ Πλέιτ. Η ομάδα που έχει κατακτήσει 33 φορές το πρωτάθλημα στην Αργεντινή, γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Μπελγκράνο στον πρώτο αγώνα μπαράζ παραμονής/ανόδου των δύο ομάδων. Πλέον ο ιστορικός σύλλογος θα πρέπει να ανατρέψει το σκορ στη ρεβάνς που θα γίνει στις 26 Ιουνίου στην έδρα της, το «Μονουμεντάλ».

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από επεισόδια, αφού στο 50ο λεπτό, μόλις μετά το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων, αγανακτισμένοι οπαδοί της Ρίβερ Πλέιτ εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο. Ένας εξ αυτών έσπρωξε τον Ανταλμπέρτο Ρομάν κι αρκετοί άλλοι κινήθηκαν απειλητικά εναντίον άλλων ποδοσφαιριστών. Ο διαιτητής Νέστορ Πιτάνα υποχρεώθηκε να διακόψει το ματς για 20 λεπτά, μέχρι η αστυνομία να επέμβει δυναμικά για να απομακρύνει τους εισβολείς από το χορτάρι. Σύμφωνα με τον Τύπο της Αργεντινής, υπάρχουν φόβοι για μεγαλύτερης έκτασης επεισόδια στη ρεβάνς και εξετάζεται το ενδεχόμενο να διεξαχθεί το ματς χωρίς οπαδούς.