Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου 2011

Νίκη με Γκόμεζ και +3 για την Mπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου πέρασε νικηφόρα από τη Mercedes-Benz Arena, επικρατώντας 2-1 της Στουτγκάρδης. Πρωταγωνιστής και σκόρερ ήταν ο... σούπερ Μάριο Γκόμεζ, που με τα δύο γκολ που πέτυχε έφτασε τα 15 σε ισάριθμες συμμετοχές στη φετινή Bundesliga!

Οι βαυαροί εκμεταλλεύτηκαν και την εντός έδρα ισοπαλία της Ντόρτμουντ (1-1 μ ε Καϊζερσλάουτερν), ξεφεύγοντας με 3 βαθμούς από την Μπορούσια και τη Σάλκε.
Το ντέρμπι, πάντως, δεν ξεκίνησε καλά για την Μπάγερν, καθώς μόλις στο 7ο λεπτό ο Γκέντνερ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους.
Ο Γκόμεζ απάντησε έξι λεπτά αργότερα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 και τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τους φιλοξενούμενους στο 30ό λεπτό όταν και αποβλήθηκε ο Μολιναρο. Στο 57' ο Γκόμεζ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Παρασκευή (9/12)
Χέρτα Βερολίνου - Σάλκε 1-2 (25' Ράμος - 19' Χούντελααρ, 44' Πούκι)

Σάββατο (10/12)
Κολονία - Φράιμπουργκ 4-0 (20', 66' Κλέμενς, 61', 74' Ποντόλσκι)
Αουγκσμπουργκ - Γκλάντμπαχ  1-0 (52' Κάλσεν-Μπράγκερ)
Βέρντερ Βρέμης - Βόλφσμπουργκ  4-0 (18' Παπασταθόπουλος, 45' Πιζάρο, 55' Ρόζενμπεργκ, 71' Αρναούτοβιτς - 87' Σάφερ)
Μάιντς - Αμβούργο 0-0
Νυρεμβέργη - Χόφενχαϊμ 0-2(39', 56' Ιμπίσεβιτς)
Ανόβερο - Μπάγερ Λεβερκούζεν 0-0