Πέμπτη 23 Δεκεμβρίου 2010

Εκτός Κυπέλλου η Άιντραχτ Φρανκφούρτης !!!

Η Άαχεν επικράτησε της Άιντραχτ με 5-3 στα πέναλτι και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας. Η ομάδα της Φρανκφούρτης έγινε η τρίτη ομάδα της Bundesliga που αποχαιρέτησε το θεσμό αντιμετωπίζοντας σύλλογο της δεύτερης κατηγορίας. Ο Φάνης Γκέκας και ο Γιώργος Τζαβέλλας αγωνίστηκαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ ο Γιάννης Αμανατίδης πέρασε στο ματς στο τελευταίο λεπτό της παράτασης και ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι της ομάδας του. Ο Μάιερ ήταν ο μοιραίος, καθώς αστόχησε στη δεύτερη προσπάθεια της Άιντραχτ σουτάροντας πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το δύσκολο απόγευμα άρχισε νωρίς για την ομάδα του Μίχαελ Σκίμπε, στο 14’ έμειναν με δέκα παίκτες όταν ο Σβέγκλερ ανέτρεψε τον Γκουέγιε που βρισκόταν εντός περιοχής και σε προφανή θέση για γκολ. Ο Φέρμαν απέκρουσε την προσπάθεια του Χέγκερ από την άσπρη βούλα και το 0-0 δεν άλλαξε στο υπόλοιπο του 90λεπτου. Στο τρίτο λεπτό της παράτασης ο Χέγκερ πήρε το αίμα του πίσω και έδωσε προβάδισμα στην Άαχεν, αλλά έξι λεπτά μετά ο Φένιν ισοφάρισε σε 1-1 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι.