Δευτέρα 17 Οκτωβρίου 2011

Μόνη πρώτη η Παρί, η Ρεν το ντέρμπι!

Η ΠΣΖ που πήρε την 4η διαδοχική της νίκη, έχει 23 βαθμούς μετά από 10 αγωνιστικές, τρεις περισσότερους από τις Μονπελιέ και Λιόν. Η ομάδα του Παρισιού έχει να πάρει το πρωτάθλημα από το 1994.

Με χατ-τρικ του Κέβιν Γκαμεϊρό, η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε με 3-1 την Αζαξιό και απέκτησε προβάδισμα τριών βαθμών στην κορυφή της Ligue 1.

O διεθνής Γάλλος στράικερ άνοιξε το σκορ στο δεύτερο λεπτό αλλά η ομάδα της Κορσικής ισοφάρισε με τον Καρλ Μεντζανί στο 24'. Ωστόσο η Παρί πήρε ξανά το προβάδισμα στο 50' όταν μετά από κεφαλιά – πάσα του Σισοκό, ο Γκαμεϊρό από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα, ο 24χρόνος στράικερ έκανε το τελικό 3-1.

Η Ρεν το ντέρμπι της Βρετάνης!
Μετά από τρεις διαδοχικές ισοπαλίες στην έδρα της, η Ρεν πήρε το ντέρμπι της Βρετάνης, επικρατώντας της Λοριάν με 2-0. Ο Ζιρές Κεμπό- Εκοτό άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Φρεντερίκ Αντονετί στο 11' ενώ ο Πιτρόιπα με πέναλτι στο 63' σημείωσε το τελικό 2-9. Με τη νίκη της αυτή , η Ρεν πέρασε στην 5η θέση.