Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2011

Τους έπιασε πελάτες

Με τον Κώστα Μήτρογλου να αποδεικνύει την αξία του και με την πρώτη εμφάνιση του στην αρχική ενδεκάδα να σημειώνει το νικητήριο γκολ στο 19΄, ο Ατρόμητος επικράτησε με 1-0 στο «Κλεάνθης Βικελλίδης» του Άρη στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας
Στο πρώτο του ματς ως βασικός με την φανέλα του Ατρόμητου, ο Κώστας Μήτρογλου πήρε το όπλο του… Όπως πέρσι στο ντεμπούτο του με την φανέλα του Πανιωνίου εκ νέου στο «Κλεάνθης Βικελλίδης» κόντρα στον Άρη, όπου και σημείωσε δύο γκολ και «χάρισε» την νίκη στους «κυανέρυθρους» (2-0), έτσι και φέτος πέτυχε το νικητήριο γκολ για την ομάδα του Περιστερίου και έδωσε τους τρεις πρώτους βαθμούς στην ομάδα του στο φετινό πρωτάθλημα. Ο επιθετικός των «κυανόλευκων» στο 19΄ μετά από φάουλ του Πίτου Γκαρσία πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μιχάλη Σηφάκη, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του Γιώργου Δώνη.
Οι Περιστεριώτες όπως στο ματς της πρώτης αγωνιστικής κόντρα στον ΟΦΗ προηγήθηκαν νωρίς (στην Κρήτη στο 10΄), με κοινό παρανομαστή, εκτέλεση φάουλ από τον Πίτου Γκαρσία. Στο 33΄ ο Ατρόμητος είχε μία απίστευτη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του, καθώς ο Πίτου Γκαρσία πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και βρέθηκε απέναντι από τον Σηφάκη, με τον τελευταίο όμως να τον νικάει. Στο 45΄ ο Καρίμ Σολτάνι με μία αψυχολόγητη κίνηση πέταξε την μπάλα στο πρόσωπο του Ντένις Επστάϊν με τον Ψάθα να του δείχνει την κόκκινη κάρτα δίχως δεύτερη σκέψη. Κάπως έτσι έληξε το πρώτο μέρος της αναμέτρησης, με αρκετή ένταση.
Στο δεύτερο μέρος οι Περιστεριώτες προσπάθησαν να σημειώσουν ένα δεύτερο γκολ το οποίο θα τους έβαζε για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης, ενώ ο Σάκης Τσιώλης έψαχνε λύσεις για να σημειώσει την ισοφάριση. Η αριθμητική περιοχή της ομάδας του Γιώργου Δώνη ήταν εμφανής και οι Περιστεριώτες έδειχναν να κρατάνε το υπέρ τους σκορ, με τις μνήμες πάντως από το ματς της Κρήτης είναι πρόσφατες. Τελικά ο Ατρόμητος κράτησε το γκολ του Μήτρογλου και πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, σημειώνοντας εκ νέου… διπλό στο «Κλεάνθης Βικελλίδης», μετά την τελευταία αγωνιστική του 2006-2007 (2-1).

Matchpoint: Η αποβολή του Σολτάνι, ο οποίος με μία αψυχολόγητη κίνηση πήρε την κόκκινη κάρτα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και έκανε δύσκολο το έργο της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο.

Actionman: Ο Κώστας Μήτρογλου, ο οποίος σημείωσε το νικητήριο γκολ για την ομάδα του Ατρόμητου και απέδειξε ότι είναι αυτό που έλειπε από την ομάδα του Περιστερίου πέρσι

Distraction: Η αψυχολόγητη κίνηση του Καρίμ Σολτάνι, η οποία ουσιαστικά δεν άφησε τον Άρη να διεκδικήσει κάτι παραπάνω στο δεύτερο ημίχρονο.

Συνθέσεις:

ΑΡΗΣ: Σηφάκης, Νέτο, Ντίκο (89' Πρίττας), Λαζαρίδης, Μίσελ (78' Τοπούζης), Σολτάνι, Τόχα (29' Κασναφέρης), Φατί, Καπετάνος, Τσέζαρεκ, Καστίγιο

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Ιτάνζ, Σκόνδρας, Τόμας, Φυτανίδης, Γιαννούλης, Τάτος (67' Σφακιανάκης), Ζουέλα, Πίτου Γκαρσία (73' Δημούτσος), Επστάιν, Καραγκούνης (59' Μπέλιτς), Μήτρογλου